+420 261 109 600
PO-PÁ 8:00 - 17:00

Jaký vliv má změna času na řízení?

Úvodní strana » Novinky » Jaký vliv má změna času na řízení?

Jaký vliv má změna času na řízení?

Po posledním říjnovém víkendu došlo ke změně letního času na zimní. I když si lidé v neděli 28. října mohli o hodinu déle přispat, na některé jedince působí posun negativně – mají problém se soustředěním, s ospalostí i zvýšenou únavou. Podle statistik Allianz pojišťovny je toho důkazem i nárůst počtu škod, na něž tyto faktory mohou mít vliv, a to více než o jednu čtvrtinu.

accident-1497295_1920.jpg

„Statistiky Allianz se zaměřují na počty dopravních nehod, u nichž může hrát roli menší soustředěnost, vykolejení z biorytmu doprovázeného poruchami spánku, oslabenou koncentrací, zpomalenými, či naopak unáhlenými reakcemi, nebo dokonce malátností a dalšími zdravotními indispozicemi,“ říká analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková.

Podle Allianz narůstá počet nahlášených událostí v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času, což je průměrná doba, kdy se organismus na změnu adaptuje, s pěti průměrnými dny v roce, přibližně o 25 %. 

Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své „kůži“. Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po změně času v poslední březnovou neděli v podvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel.

Zdroj: Allianz pojišťovna a.s.

 

PO-PÁ 8:00-17:00
+420 261 109 600